Tótszentgyörgy címere
Az egyenes, háromszögű címerpajzs kék mezejében búzaszál, előtte cséphadaró, baloldalt sarló áll a zöld mezőben. A pajzstalp, mely a mezőt jelképezi, a címerpajzs alsó harmadában helyezkedik el. A pajzsfő kék mezejében balra fent nyolcsugarú fehér csillag (más néven Kálvin-csillag, református szimbólum, mely az istenség jelenlétét, az örökkévalóságot, a halhatatlanságot és a reményt fejezi ki). A pajzs felett háromágú, ezüst színű korona. Kétoldalt szimmetrikus, növényi ornamentikára emlékeztető zöld-ezüst színű foszlányok.
A címerpajzs alatt íves fehér szalagon kék nagybetűs felírással a település neve: TÓTSZENTGYÖRGY.
**********
2000. év augusztusa
***********************
TÓTSZENTGYÖRGY KÖZSÉGI ÖNKORMÁNYZAT KÉPVISELÖ- TESTÜLETÉNEK 12/2000.{IX.15.) számú rendelete a község jelképeiröl és a jelképek használatáról
Tótszentgyörgy Községi Önkormányzat Képviselő-testületének 12/2000.(IX.15.) sz. önkormánvzati rendelete a község jelképeiről és a jelképek használatáról.
Tótszentgyörgy Község Önkormányzatának Képviselö-testülete a továbbiakban képviselö- testületl a helyi önkormányzatokról szóló többször módosított LXV. Tv. 1.§. (6) bek.-ének a. pontjában és a 16.§. (1) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján a község jelképeirol és a jelképek használatáról az alábbi rendeletet alkotja.
I. fejezet A község címerének leírása és használata
1.§.
(1) Az önkormányzat címere: álló háromszögű pajzs, alapszíne kék, alsó része zöld színű, kék mezejében fehér színű cséphadaró, sarló, aranyszínű gabona és jobb felsö sarkában fehér csillag. Külső díszek: A pajzson a Szent korona nyugszik heraldikailag stilizált alakban, színe arany. A korona és a címer körül lévő "sisaktartó" zöld és aranyszínű. A pajzs alatt fehér alapon" Tótszentgyörgy" felirattal szalag illeszkedik a címer egész rajzához.
(2) A címer rajzát a rendelet 1. számú melléklet tartalmazza.
2. §.
(1) A címer hatósági tevékenység során nem alkalmazható.
(2) A Magyar Köztársaság címerévei történö együttes használat esetén az állami címer elsőbbségét annak elhelyezésével, méretarányaival vagy más megkülönböztető módon kell biztosítani.
3.§.
(1) A község címerét - e rendeletben meghatározottak szerint - díszítő és utaló jelképként a következő célokra lehet felhasználni:
a ) a Képviselö-testület meghívóin,
b ) a Képviselö-testület és bizottságai felhívásain, tervein, a Képviselö-testület által kötött megállapodásokon, szerződéseken;
c ) a Képviselö-testület által alapított díszokleveleken, emIéklapokon, jelvényeken, a községi önkormányzat jelképein. d ) a község nemzetközi kapcsolataival és idegenforgalmi propagandával összefiiggésben;
e ) a községi ünnepségeken, rendezvényeken és azok meghívóin, propaganda anyagain;
f) a község történetével, fejlödésével, életével foglalkozó kiadványokon;
g ) diszítö elemként a község középületein;
h ) a község életét bemutató országos és nemzetközi eseményeken történö részvétel alkalmával
i ) a polgármesteri hivatal tanácskozó termeiben és hivatali helyiségeiben;
j ) a község polgármestere, alpolgármestere, és jegyzöje tevékenysége során használt levélpapíron, boritékon valamint névjegykártyákon;
k ) a községi székhelyű alapítványok, közhasznú társaságok, társadalmi szervezetek kiadványain, reklám- és propagandaanyagain.
l ) a községbe vezető utak mellett a közigazgatási határnál lévö táblán.
A címer használatának módja
4.§.
(1) A község címerét kizárólag hiteles alakban, a címerkép méretarányainak és színeinek megtartásával szabad ábrázolni, valamint a hiteles ábrázolás sérelme nélkül kicsinyíteni.
(2) Nyomdai sokszorosítás esetén a címer fekete-fehér színben is ábrázolható.
(3) Egyedi elöállítás esetén engedélyezhetö, hogy a címer az elöállításkor felhasznált anyag (fa, fém, pecsétviasz, mélynyomat stb.) színét viselje.
A címer előállításának, használatának és forgalombahozatalának engedélyezése
5.§.
(1) A község címerének elöállítását, használatát és forgalomba hozatalát (továbbiakban: használat) a polgármester engedélyezi.
(2) A polgármester által kiadott engedély meghatározott időpontig vagy visszavonásig szólhat, erről a polgármester által kiadott engedélyben kell határozni.
(3) Engedély nélkül használhatják a 3.§-ban felsorolt esetekben:
a ) a Képviselö-testület tagjai,
b) a Képviselö-testület bizottságai
c ) a polgármester, az alpolgármester, a jegyző.
6.§.
(1) A címer használatára vonatkozó kérelemnek tartalmaznia kell: a ) a kérelmező megnevezését és címét, b ) a használat célját és módját, c ) az előállítani kívánt mennyiséget (db) d ) az előállításhoz felhasználni kívánt anyagot, e ) a terjesztés, illetve a forgalomba hozatal módját, f) a használat időtartamát, g) a címerrel díszítendő tárgy, kiadvány mintapéldányát (rajz, fénykép, másolat). h )a felhasználásért felelős személy megnevezését.
(2) A címer használatára vonatkozó engedély tartalmazza: a ) a használatra jogosult szerv, személy megnevezését és címét, b ) az előállítás engedélyezett anyagát, c ) az engedélyezett felhasználási célt, d ) az előállítható mennyiséget, e ) a felhasználás idejét, illetve az engedély érvényességének időtartamát, f) esetleges kikötéseket a terjesztésre, forgalomba hozatalra, g ) a felhasználással kapcsolatos egyéb kikötéseket,
(3) A címer alapján jelvény (kitűző ) és matrica is készíthető. (4) A kiadott engedélyekről a polgármester nyílvántartást vezet.
II. Fejezet A község zászlaja, lobogója
7.§.
(1) A zászló 1: 2 arányú fekvő téglalap, melynek mezeje fehér, a címer a zászló első harmadában helyezkedik el.
(2) A lobogó: 2: 1 arányú, álló téglalap melynek mezeje fehér a címer a felső harmadában helyezkedik el.
(3) A zászló, lobogó anyaga selyem.
A zászló, lobogó használata
8.§.
(1) A község zászlaját, lobogóját a Polgármesteri Hivatalban kell elhelyezni és megőrizni.
(2) A zászló, lobogó használata: a.) nemzeti ünnep alkalmával b.) a képviselötes-testület ülésein és más jelentösebb helyi események alkalmával, c.) megkülönböztetésül több település részvételével tartott rendezvényeken. d.) a község belföldi és külfóldi kapcsolataiban, emlék - és cserezászlóként.
(3) A zászló, lobogó készítésére és használatára a polgármester adhat engedélyt.
(4) Engedély nélkül használható: - az önkormányzat rendezvényein, ünnepségein; - a nemzetközi kapcsolatok, látogatások alkalmával.
(5) A zászló, lobogó elöállítására és használatára a címerre vonatkozó 6. §. rendelkezéseit kell alkalmazni.
Ill. fejezet A pecsét
9.§.
A községi önkormányzat pecsétje a település címerének hiteles, kicsinyített rajzát ábrázolja Tótszentgyörgy Község Önkormányzata felirattal
10.§.
(1) A pecsétböl egy darabot kell elöállítani, amelyet a polgármester őriz.
(2) A pecsét használható: - a képviselötestület felhívásain, programjain - az állami, társadalmi, önkormányzati szervekkel kötött megállapodásokon, - szerzödéseken; - a Képviselö-testület által alapított és adományozott okleveleken, - az önkormányzat nemzetközi szerzödésein, megállapodásain.
IV. fejezet Jogosulatlan használat
11.§.
Aki az Önkormányat jelképeit jogosulatlanul, az engedélytől eltérő vagy a közösséget sértő módon használja fel, szabálysértést követ el, és 30.000,-Ft-ig terjedő pénzbírsággal sújtható.
12. §.
A polgármester a címer és zászlóhasználati engedélyt visszavonhatja, ha az engedélyes a lI. §-ban foglalt szabálysértést elkövette, illetve a címer és zászló használatára egyéb okból méltatlanná válik.
V. Fejezet
13. §. E rendelet 2000. szeptember 15. napján lép hatályba.
Tótszentgyörgy 2000. szeptember 13.
Csölléné Makovics Edit Verkman János
Körjegyző polgármester
Záradék: E rendelet kihirdetésére a község hirdetőtábláján 2000. szeptember 15. napján sor került.
Nemeske, 2000. szeptember 15.
Csölléné Makovics Edit
körjegyző
|