Tótszentgyörgyön megkereszteltek 1789-1895 között
A https://www.familysearch.org/hu/ weboldalon, az amerikai „Utolsó Napi Szentek Jézus Krisztus Egyháza” jóvoltából, teljesen ingyenesen kereshetők a világ minden táján, így a Magyarországon megkereszteltek is. A magyarországi vidéki településekre vonatkozóan csak a keresztelések szerepelnek az online kereshető adatbázisban 1624-től 1895-ig, a házasságkötések és elhalálozások adatai nem, azonban az eredeti anyakönyvekben ezek is megtekinthetők, erről majd „Az anyakönyvi adatok megtekintése az eredeti anyakönyvben” cím alatt ejtek szót. (Jelenleg az 1896-1973 közötti budapesti I-XIII. kerületi polgári anyakönyvek születési, házasságkötési, elhalálozási adatainak feldolgozásán, kereshetővé tételén munkálkodnak, a feldolgozott adatokat folyamatosan töltik fel. Hogy a vidéki polgári anyakönyvekre mikor kerül sor, sajnos nem tudható.)
A weboldal használata - fiók létrehozása
A weboldal használatához regisztrálni kell, azaz fiókot kell létrehozni, ami szintén ingyenes. A weboldalon jobbra fent a „Fiók létrehozása” gombra kattintva meg kell adni a személyes adatokat (név, születési év/hó/nap, nem), majd a „Tovább” gomra kattintva az általunk választott felhasználónevet és a jelszót, végül el kell fogadni a Felhasználási feltételeket és az Adatvédelmi nyilatkozatot. A „Fiók létrehozása” gombra kattintva máris kész a fiók, a felhasználónévvel és jelszóval be lehet jelentkezni, és kezdődhet a keresés.
Keresés
A weboldalon balra fent a „Keresés” menüben a „Feljegyzések”-re kattintva megjelenő űrlapon megadható a keresett személy utóneve, családneve, születési helye, születési ideje (-tól -ig, ha nem ismerjük a pontos születési évet, de csak 1624-től 1895-ig, Tótszentgyörgy esetében 1798-tól 1895-ig), valamint az ország, a megye (állam vagy tartomány) (Tótszentgyörgy 1950-ig Somogy megyéhez tartozott.) Miután a „Keresés” gombra kattintottunk, megjelennek a keresési eredmények.
Megjegyzés: A „Utolsó Napi Szentek Jézus Krisztus Egyháza” az 1960-as években mikrofilmre vitte az egyházi anyakönyveket, amelyeket a 2010-es évek közepétől kezdtek el digitalizálni. A digitalizált anyakönyvek kézírásos bejegyzéseit önkéntesek viszik be az adatbázisba az adatok online kereshetővé tétele érdekében. A régi szövegek és kézírások nehezen olvashatók, ezért a nevekben nagyon sok az elírás (például az egyik Jancsi vezetéknevű ősömet Farenzi néven találtam meg, persze nem a neve, hanem a születési dátuma alapján). Ráadásul a katolikus papok latinul, a református prédikátorok és lelkészek pedig a korabeli helyesírással vezették az anyakönyveket. Amikor a keresőbe beírjuk a keresett nevet, és nem kapunk találatot, érdemes megpróbálni újra beírni az alábbiak figyelembevételével:
c = tz, pl. Lőrintz, Ignátz, Vintze. Kb. az 1870-es évektől: c = cz, pl. Ferencz
cs = ts, pl. Burtsa, Lukáts, Jantsi. Az 1800-as évek közepétől előfordul, hogy „ts” helyett már „cs”-vel írták a neveket.
zs = s, pl. Jósef, Susánna; Rusi (Rózsi); Ersébet vagy Ersébeth, de sokszor csak Erse, vagy Örse, vagy Böse formában szerepel.
Az anyakönyvi adatok megtekintése az eredeti anyakönyvben
A keresési eredmények között kattintsuk arra a névre, amelyet kerestünk. A felugró ablakban megjelennek a megkeresztelt gyermekhez tartozó adatok (a gyermek neve, az apa és az anya neve, a keresztelés dátuma, helye). Ha az ablakban jobbra az anyakönyvi képre kattintunk, megtekinthetjük az eredeti anyakönyvi bejegyzést.
És ha már bejutottunk az eredeti anyakönyvbe, balra fent a kép száma mellett jobbra és balra található nyilakra kattintva lapozhatunk előre vagy hátra az anyakönyvben, amely nemcsak a keresztelésre vonatkozó adatokat, hanem a házasságkötési és az elhalálozási adatokat is tartalmazza 1895-ig.
A tótszentgyörgyi református anyakönyv „tartalomjegyzéke”:
1-48. kép: Tótszentgyörgyön születtek és megkereszteltek 1789-1819 között
48-58. kép: Tótszentgyörgyön megholtak és eltemetettek 1789-1819 között
58-65. kép: Tótszentgyörgyön házasságra adattak 1807-1819 között
66- 99. kép: Tótszentgyörgyön születtek és megkereszteltek 1819-1847 között
100-118. kép: Tótszentgyörgyön megholtak és eltemetettek 1819-1867 között
119-134. kép: Tótszentgyörgyön házasságra összeadattak 1819-1852 között
135-192. kép: Tótszentgyörgyön születtek és megkereszteltek 1848-1895 között
193-210. kép: Tótszentgyörgyön házasságra összeadattak 1853-1895
211-233. kép: Tótszentgyörgyön megholtak és eltemetettek 1868-1895
Ha tudjuk, hogy melyik időszakban melyik esemény (keresztelés, temetés, házasságkötés) adataiban szeretnénk keresni, a fenti tartalomjegyzék alapján egyszerűen csak írjuk be a képszámot a mezőbe annak a képszámnak a helyére, ahol éppen vagyunk, és nyomjuk meg az „Enter”-t, ezt követően pedig a nyilakkal haladhatunk előre az esemény időszakában az oldalakat böngészve.
Tippek a kereséshez:
1. Az eredeti anyakönyvi bejegyzést mindenképpen érdemes megtekinteni, mert ott sokkal több információhoz juthatunk. Például a keresztelési bejegyzésekben szerepelnek a keresztszülők is, így megtudhatjuk, hogy kinek ki volt a házastársa. Ha a lelkész precíz volt, még a szülők származási helyét, foglalkozását és lakcímét is feljegyezte. A házassági bejegyzésekben láthatjuk a tanúk nevét, a menyasszony és vőlegény származási helyét, szüleik nevét. Mindezen információk birtokában következtetéseket vonhatunk le. Például, ha az egyik évben valamelyik ősünk a házastársával együtt keresztszülőként volt feltüntetve, de pár év múlva a házastársa már csak özvegyként megjelölve keresztszülő egy keresztelőn, akkor máris gyaníthatjuk, hogy ősünk az anyakönyvben melyik időszakban szerepelhet az elhalálozottak között, s ha szerencsénk van, megtalálhatjuk az elhalálozásának pontos dátumát az életkorával együtt, amiből a születési évére következtethetünk.
2. 1789 előtt a tótszentgyörgyieket általában a merenyei református anyakönyvben találjuk meg, de érdemes a környező települések anyakönyveiben, például a poklosi anyakönyvben is keresni.
3. A házasságkötéseket annak a településnek az egyházi anyakönyvébe jegyezték be, ahol a házasságot kötötték, vagyis rendszerint a menyasszony szülőfalujában vagy lakóhelyén. Néha előfordult, hogy a vőlegény lakóhelye szerinti egyházi anyakönyvben is feltüntették annak ellenére, hogy a házasság nem ott köttetett.
4. Az elhalálozásokat általában annak a településnek az egyházi anyakönyvébe jegyezték fel, ahol a temetés is történt. Előfordulhat, hogy ha egy Tótszentgyörgyre házasodott ősünket nem Tótszentgyörgyön, hanem a szülőhelyén temettek el, az elhalálozásáról nem találunk adatot a tótszentgyörgyi anyakönyvben.
A https://www.familysearch.org/hu/ weboldalon lehetőség van családfa készítésére is, sőt az őseinkkel kapcsolatos emlékek és fényképek feltöltésére is. A weboldal szolgáltatásai bárki számára ingyenesen hozzáférhetők azzal a feltétellel, hogy anyagi haszna senkinek sem származhat belőle.
Sok sikert kívánok a kutatáshoz!
|