Kodolányi János író
Telki, 1899. március 18. - Budapest, 1969. augusztus 10.
Élt 70 évet
Nem az Ormányság szülöttje, gyermekéveit Vajszlón töltötte, ahol apja főerdész volt. Iskolába Pécsváradon, Vajszlón, Pécsett járt, Fehérváron érettségizett. Szülei elváltak, ez a családi esemény nagyon megviselte az érzékeny lelkű fiatalembert. Az ormánysági Csányoszró református egyházközségnek a lelkésze Csikesz Sándor volt, aki később debreceni professzor lett. A tanulni vágyó, értelmes fiatalember ismeretségbe került vele, akinek nagy könyvtárában fejlesztette a tudását. Az 1920-as években az érdeklődése az írói pálya felé irányult és jelentek meg novellái - Sötétség, Börtön, Szép Zsuzska, majd Éltek ahogy tudtak. 1921-ben kötött házasságot Csőszi Matilddal, házasságukból két gyermekük született, János és Jolán.
Móricz Zsigmond 1932-ben ismertette meg Tamási Áron, Szabó Lőrinc, Németh László írótársaival. Az 1930-as években Arvi Järventaus finn író meghívására többször járt Finnországban. A látogatásairól két könyvet is írt A csend országa, Suomi titka címmel. Majd idehaza A vas fiai, Boldog Margit, Julianus barát c. könyvei következtek.
Ifjú korában kötött barátságot Kiss Géza, Csikesz Sándor, Fülep Lajos református lelkészekkel, Bajcsy-Zsilinszky Endre politikussal. Kodolányi a népi írók csoportjába tartozott. 1939-ben írta a Földindulás c. paraszt drámáját, amelyet legelőször Budapesten a Belvárosi Színházban adtak elő, amelyet meg is filmesítettek. Ezzel a munkájával országos hírű íróvá lett.
Nem tudott azonosulni sem a német, sem a szocialista eszmékkel, ezért hátrányos helyzetbe került, művei alig jelenhettek meg, szűkös anyagi körülmények között élt Balatonőszödön. Később Budapestre költöztek.
Kiss Géza lakásáról így ír: „Parókiája igazi nyomortanya. Horpadt zsúptető, meztelen vakolatok, hulló falak, ajtói meg ablakszárnyak, amelyeken besüvölt a szél, kioltja a gyertyát”.
Kodolányi 1937-ben Baumgarten-díjat kapott, 1967-ben a Finn Oroszlánrend lovagkeresztje kitüntetésben részesült. 1990-ben irodalmi munkásságát Kossuth-díjjal ismerték el. 1969. szeptember 10-én halt meg Budapesten. A Farkasréti temetőben helyezték végső nyugalomra, az írótársak részéről Veres Péter búcsúztatta.
Kodolányi János sírja a Farkasréti temetőben
Kodolányi János-emléktábla a Budapest, XII. kerület, Böszörményi út és Beethoven utca sarkán álló ház falán
|